Terug naar Nieuws
24 september 2025
Werkbezoek directie Ctgb aan de verse groente- en fruitsector

Op vrijdag 19 september 2025 bezochten de secretaris-directeur en voorzitter van het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) op uitnodiging van GroentenFruit Huis de groente- en fruitsector. Het werkbezoek stond in het teken van inspiratie, het uitwisselen van verschillende perspectieven en de gezamenlijke uitdagingen rondom gewasbescherming die doorwerken in de hele productieketen – van opkweek en teelt tot handel en het supermarktschap.

Perspectieven uit de keten

Bij Kraaijeveld startte het bezoek, waarbij de vollegrondsteler en de adviseur hun zorgen en de dagelijkse uitdagingen vanuit de praktijk benoemden om de directie van het Ctgb een breed en realistisch beeld te geven van de impact van regelgeving en de behoeften per sector. Het is heel reëel dat teelten van sla en broccoli uit Nederland verdwijnen door het wegvallen van gewasbeschermingsmiddelen. Dit zet productbeschikbaarheid onder druk. Dit geldt niet alleen voor teelten in Nederland, maar ook voor geïmporteerd teelten uit andere landen, zowel binnen als buiten Europa. De aanvullende eisen van supermarktketens maken dit extra uitdagend. De sector en Ctgb voelen allebei de maatschappelijke druk op chemische gewasbescherming.

Nieuwe ontwikkelingen en innovatie

Bij paprikateler Kwekerij Overgaag, lid van coöperatie Harvest House, was bijzondere aandacht voor nieuwe ontwikkelingen op het gebied van duurzame gewasbescherming en de ambitie om 100% groen te telen. Hij liet zien dat biologische middelen, geïntegreerde plaagbestrijding en scout-robots kansen bieden om het gebruik van chemische middelen te beperken. Deze innovaties worden steeds vaker toegepast in de dagelijkse praktijk van telers. Tegelijkertijd benadrukten zij dat de implementatie van deze innovaties vaak gepaard gaat met obstakels, zoals hoge investeringskosten en kennisoverdracht, maar ook het ontbreken van geschikte juridische toetsingkaders.

Uitdagingen en zorgen in de sector

Ook werd aandacht gevraagd voor het behoud van een concurrerende marktpositie, nu eisen rondom voedselveiligheid, duurzaamheid en residuloze productie steeds strenger worden. Dit vraagt om nauwere samenwerking en dialoog tussen ketenpartijen en de toezichthouder. Zo is er binnen de sector behoefte aan meer duidelijkheid en voorspelbaarheid in toelatingsprocedures van nieuwe (groene) middelen.

Gezamenlijk vooruitkijken

Het werkbezoek werd door alle betrokkenen als zeer waardevol ervaren. Door open het gesprek aan te gaan en elkaars perspectieven te begrijpen, werden niet alleen de knelpunten, maar ook kansen voor de toekomst zichtbaar. De secretaris-directeur en voorzitter van het Ctgb spraken hun waardering uit voor de inzet en innovatiekracht binnen de sector en benadrukte het belang van blijvende samenwerking om samen te werken aan een duurzame, veilige en toekomstbestendige productie van verse groenten en fruit.

Werkbezoek directie Ctgb aan de verse groente- en fruitsector

Lid worden?

Word lid via de onderstaande link
Klik hier om lid te wordenLid worden