Nederlanders eten jaarlijks gemiddeld zo'n 600 gram kersen per persoon, waarvan maar liefst 95 procent in slechts tien weken tijd: van eind mei tot begin augustus. Daarmee behoort de kers tot een van de meest uitgesproken seizoensproducten in het Nederlandse fruitschap. Dat blijkt uit de Factsheet Kers van GroentenFruit Huis.

Nederland telt ongeveer 550 hectare aan kersenteelt, goed voor een oogst van circa 6,5 miljoen kilo in 2025. Dit oppervlak is al een aantal jaren vrij stabiel. Bijna de helft van de kersenbomen staan in Gelderland (47%), gevolgd door Utrecht (13%) en Noord-Brabant (12%).
Rechtstreeks naar de teler
Hoewel de supermarkt met 70% veruit het grootste aankoopkanaal is, is de korte keten opvallend belangrijk. Zo koopt de Nederlander 12 procent van de consumentenaankoop rechtstreeks bij de teler, via een boerderijwinkel of stalletje langs de weg. Daarmee is dit aankoopkanaal zelfs groter dan de groentewinkel (6%) en vergelijkbaar met de aankoop op de markt (11%). Vooral tijdens het Nederlandse kersenseizoen kiezen consumenten bewust voor lokaal geteelde kersen.
Vier op de tien huishoudens koopt kersen
Vorig jaar kocht 37 procent van de Nederlandse huishoudens kersen. Dat aandeel is vergelijkbaar met Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Duitse consumenten eten gemiddeld ongeveer 800 gram kersen per persoon per jaar, tegenover 600 gram in Nederland en 400 gram in het Verenigd Koninkrijk.
Kleinere speler binnen Europa
In de Europese Unie werd in 2025 ongeveer 543 miljoen kilo zoete kersen geoogst. Spanje en Griekenland zijn veruit de grootste producenten, gevolgd door Italië, Polen en Duitsland. De Nederlandse oogst kwam in 2025 uit op ongeveer 6,5 miljoen kilo, waarmee Nederland een bescheiden, maar kwalitatief sterke producent is.
Voordelen van kersen
Kersen zijn niet alleen geliefd vanwege hun smaak, maar bevatten van nature ook voedingsvezels, vitamines en kalium. Ze zijn gemakkelijk mee te nemen, direct klaar om te eten en passen binnen een gevarieerd en gezond voedingspatroon.
Zelf kersen plukken?
Wie deze zomer zelf wil ervaren waar Nederlandse kersen vandaan komen, kan terecht tijdens De Fruitigste Kleinfruitdagen. In juli openen fruittelers door heel Nederland hun boomgaarden voor publiek. Bezoekers kunnen meer leren over de teelt van kleinfruit en vers fruit proeven, direct van het land.
Meer informatie is te vinden op de website.